KNIHY

Adresát nezastižen...


Malý průvodce žižkovskými bydlišti umělců první poloviny 20. století

Autoři: kolektiv autorů
Vydavatel: Přátelé Prahy 3 o.s., 
Vydáno v Praze 2011
Brožovaná vazba,  56 str.


ISBN 9788025483220

Anotace
Katalog, v němž může zájemce nalistovat vedle medailonů s ukázkami tvorby i mapu s orientačními souřadnicemi dnes již legend Žižkova. Cesta vede kolem bydlišť spisovatelů, básníků a malířů, kteří ve čtvrti žili a tvořili v první polovině 20. století. Publikace vyšla v rámci Archifestu 2010.

***

Žižkov (za)chráněný.


Katalog výstavy

Autor: Jiří Horský
Vydáno v Praze 2010
Vydavatel: Přátelé Prahy 3 o.s., 
Brožovaná, 88 str.

ISBN 9788026020356

Anotace:
Projektování tzv. přestavby Žižkova trvalo šestnáct let. Málo se už ví, že šlo o takřka úplnou náhradu většiny žižkovských ulic a náměstí za sídlištní paneláky, jak je známe z periferií většiny českých a slovenských měst. A o dálnici v Prokopově ulici... Asanaci projektovaly legendární státní projektové organizace...

Vše skončilo, jak známo, až s listopadem 1989. Nedávná výstava v Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí představovala vlastně připomínku jedné drobné epizody - ve srovnání se stopadesátiletou historií života čtvrtě. Kniha, která shrnuje podstatné části expozice, obsahuje krom architektonických plánů z projektových ústavů jako SÚRPMO nebo PÚDIS či SIAL také mapy a další archiválie, připomínající historii jedné z nejpopulárnějších pražských čtvrtí.

Atmosféru 70. let ilustrují snímky Ireny Stehli, objektiv Karla Cudlína dokumentuje zase základní kameny tohoto "soha pražských pepíků", řečeno s básníkem. V rozhovorech s architekty, historiky a sociologem ale i žižkovskými obyvateli - patrioty nechává publikace nahlédnout pod pokličku papinova hrnce těžkého dusna jedné čtvrtě, která vydržela masivní tlak totalitního režimu. Anketa k výročí listopadu 17. 11. knihu symbolicky uzavírá.

***

Nejměnujte me nikdy...


Vydavatel: Přátelé Prahy 3 o.s.
Vydáno v Praze 2011
Počet stran: 109
Texty David Blažek, Damjan Prelovšek

ISBN:
9788025481714


Anotace:
Plečnikovy dopisy, adresované kaplanovi Alexandru Titlovi z farnosti kostela v průběhu projektování chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně počátkem minulého století, ilustrují úvahy i tvůrčí pochybnosti. Plečnikovy dopisy, adresované kaplanovi Alexandru Titlovi z farnosti kostela v průběhu projektování chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně počátkem minulého století, ilustrují úvahy i tvůrčí pochybnosti, provázející práce na výjimečném díle. (dopisy Josipa Plečnika Alexandru Titlovi 1919-1947 : kompletní edice)